Voleybol altyapıyla güçleniyor

Sporu tabana yayma ve Bursa’daki her çocuğa sporla dokunmayı misyon edinen Bursa Büyüşehir Belediyespor Kulübü, Voleybol braşında alt yaş gruplarıyla güçlenmeye devam ediyor.

Kız ve erkek voleybol altyapı çalışmalarını Fethiye Spor Kompleksi’nde sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü ‘sporcu üretici’ kimliğiyle tüm Bursa’yı kucaklıyor. Voleybol oynamak isteyen kız ve erkek her çocuğa kapılarının açık olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediyespor yönetim kurulu üyesi Murat Mestan amaçlarının en doğru şekilde sporcu üreterek Bursa’ya kazandırmak olduğunu söyledi. 

“Kadın voleybolu devam ediyor”

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nde kadın voleybolunun da olduğunun altını çizen Mestan, “Kızlar kategorisinde A takımımız olmadığı için alt yapımızdan ayrılmak isteyenler oldu. Ayrılmak isteyenler için hangi takım ya da hangi şehir uygunsa oraya gitmeleri için yardımcı olacağımızı belirttik. Bonservislerini verdik. Bizler bunu kamuoyu ile paylaştık. Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde şuan için A takım düzeyinde yarışmacı kız takımımız 2 yıldır yok belki ama üretici olarak kız voleybolunda varız.  Üretici olarak tüm Bursa’yı kucaklıyoruz.  Kapılarımız voleybol oynamak isteyen küçük çocuklarımıza, genç kızlarımıza her zaman açık.  Spor okullarımızda voleybol oynamak isteyen,  hazırlık gruplarımızla çalışmak isteyen, mini,midi,yıldız, genç takımlarımızda oynamak isteyen herkes için bu kapı açık. Geniş bir alt yapı çalışmamız var.  Kız grubumuzda dört profesyonel antrenörümüz var. Özer Özger, Furkan Uğur, Miray Gürler ve Şevval Pervane hocalarımız çocuklarımızla çalışıyorlar” dedi.

“Voleybol’un cinsiyeti yok”

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün geçmiş dönemlerde Erkek takımları ile ilgili bir çalışmasının bulunmadığını da söyleyen Mestan, Bursa’da erkek voleybolunu da yaygınlaştırmak istediklerini söyledi. Geçen sezonla birlikte erkek alt yapı grubunda sıfırdan bir yapılanmaya gittiklerini hatırlatan Murat Mestan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bursa’da voleybol denilince akla kadın voleybolu geliyordu. Kadın voleybolu ve erkek voleybolu diye ayırmanın bir anlamı yok. Voleybol, voleyboldur. Eğer voleybol sevginiz ve oynama isteğiniz varsa bunu kadını da erkeği de oynayabilir. Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nde  daha önce erkekler ile ilgili çalışma yapılmamıştı. Kızlar ve erkeklerde üretici olan, üreten olarak devam ediyoruz. Yeni kurulan erkek altyapımıza biraz daha özen göstererek yaygınlaştırmak istiyoruz. Çünkü A takım seviyesinde bir takımımız var. Bilindiği gibi geçen yıl şampiyon olarak Efeler Ligi’ne yükseldik. Bu seviyede oynayacak sporcular yetiştirmek için çaba sarf ediyoruz. Bursa’daki tüm okullarımızda taramalar yapıyoruz.  Yine erkek grubumuzda işi tamamen voleybol antrenörlüğü olan dört profesyonel isimle çalışıyoruz. Hasan Kurter, Gökhan Bahar, İbrahin Aktay ve Güner Karakaya hocalarımız çocuklarımızı yetiştirmek adına büyük emek harcıyorlar. A takım baş antrenörümüz Fazıl Demirci’de bu ekipten sorumlu. Kendisinin tecrübesinden bu alanda da faydalanıyoruz. Bütün bu antrenörlerimizle birlikte el ele verip, altyapı sporcularımızı en doğru şekilde Bursa’ya kazandırmaya çalışıyoruz”diye konuştu.

“Her fikre açığız”

Eleştirilere her zaman saygı duyduklarını ifade eden Mestan, konuşmasını şöyle devam etti; “Bizi eleştirenler olablir. Biz onlara saygıyla yaklaşıyoruz ve her fikre açığız. Voleybolu seven çok ayrım yapmamalı. Biz Bursa’da var olan bir eksikliği gidermeye çalışıyoruz. Bizim için Erkek veya kadın voleybolu ayrı diye bir şey yok. Altyapımızdan yetişen kızlarımızla bölgesel lig veya üst yarışma gruplarına katılım sağlayabiliriz. Bu ileriki zaman içinde olabilir” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyespor erkek altyapı antrenörü Hasan Kurtar, hedeflerinin A takım seviyesine sporcular yetiştirmek olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün Erkek takımın kurulmasıyla altyaş takımları ve spor okullarına yoğunluk olduğunu söyleyen Kurter, “Sporcu velilerimizden bizlere büyük bir destek var. Yaz dönemi olmasına rağmen onlarda çocukların istikrarını sağlanması adına bizlere yardımcı oluyorlar. Okul döneminde antrenmanları çocuklarımızın eğitimlerine göre planlıyoruz.  A takımımız oluşması ve  Efeler Ligi’ne yükselmesiyle erkek çocuklarımızın ve ailelerimizin voleybola ilgileri arttı. Bizim amacımız üretmek. Çalışmalarımız bu yönde. A takıma oyuncular yükseltmek istiyoruz Çocuklarımız da kendilerine A takımda yer almayı hedef koyuyorlar. Biz ne kadar fazla oyuncuyu A takım seviyesine çıkarırsak işimizi doğru yaptığımızı gösterebiliriz” dedi. Kız altyapı takımları antrenörü Özer Özger ise “ A takım seviyesinde takımımız olmasına rağmen kızlarımızın kulübümüze güveni var. Yarışmacı gruplarımız ve hazırlık gruplarımız var. 90 lisanslı sporcumuzun yanında 240 kız çocuğumuz spor okullarımızda eğitim alıyor. İyi sporcular yetiştirmek ve yetiştirdiğimiz sporcularla başarılar kazanmak istiyoruz” dedi.