Orçun Kumaş’tan bronz madalya

Güreşçimiz Orçun Kumaş, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde bronz madalya kazandı.

Olimpiyatların ardından en eski spor organizasyonu olarak kabul edilen ve bu yıl 658.’si düzenlenen Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri 1-7 Temmuz tarihlerinde tamamlandı. Toplamda 2381 pehlivanın er meydanına çıktığı organizasyonda Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Sporcusu Orçun Kumaş, ‘Küçük Orta Küçük Boy’ kategorisinde mücadele etti. Mücadele ettiği 6 güreşten galip ayrılan Kumaş, çeyrek finalde rakibi Serdal Solak’ı mağlup ederek yarı finale geldi. Yarı finalde mücadele ettiği Osman Kan’a mağlup olan güreşçimiz 383 kişinin mücadele ettiği ‘Küçük Orta Küçük Boy’da üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

‘Geleceğimiz çok parlak’

Orçun Kumaş’ın ilk defa yağlı güreşlerde mücadele ettiğini belirten Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi ve Güreş branşı sorumlusu Celaleddin Güneş, elde edilen başarının önemine değindi. Genç sporcunun geleceğin önemli güreşçilerinden olacağını söyleyen Güneş; “Orçun ilk kez yağlı güreşlere katılım sağladı. Bir çok tecrübeli ismi saf dışı bıraktı. Geçtiğimiz sezon minderde zaten başarılı bir grafiği vardı. 2019 yılının, 125 Kg’da U23 Serbest Güreş Türkiye üçüncüsü. Geleceği çok parlak bir kardeşimiz. Minderde olduğu gibi ilk kez çıktığı er meydanında da kendini kanıtladı. Burada elde ettiği başarıdan dolayı bir üst Boy’a yükseldi. Önümüzdeki yıl, Küçük Orta Büyük Boy’da mücadele edecek. İnanıyorum ki baş pehlivanlığa kadar yükselecek ve kemerin sahibi olacak.” diye konuştu. Büyükşehir Belediyespor Kulübü güreş branşının her geçen gün önemli isimler yetiştirdiğine de dikkat çeken Güneş sözlerini şöyle sürdürdü; “Alt yapımızda birçok sporcumuz var. En alt yaş gruplarından itibaren tecrübeli ve ülkemizde söz sahibi antrenörlerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sporcularımıza en iyisini öğretmeye çalışıyoruz. Bu sayede yaz-kış spor okullarımızda kayıtlarımız her dönem artarak devam ediyor. Bu bizi mutlu ediyor. Bizi tercih etmeleri elbette bizi onurlandırıyor ama bizim asıl sevindiren güreşe olan ilginin artması. Böylelikle hem çocuklarımız atalarımızdan kalan bir mirasa sahip çıkıyorlar hem de spor yapıyorlar”dedi.

Genç sporcu Orçun Kumaş ise “ilk kez yağlı güreşte mücadele ettim. Yöneticilerimiz, antrenörlerim bana inandılar. Bende bu güveni boşa çıkarmadığım için mutluyum. İnşallah, gelecekte daha büyük başarılar elde ederim. Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.