Hakkımızda

Toplam 20 branş, kullanımına tahsis edilmiş toplam 25 spor kompleksi, 57 sportif ve sosyal tesis, 2016 yılı itibari ile 60.862 aktif lisanslı sporcu, 25.000 aktif spor yaptırılan sporcu, ortalama 100 branş antrenörü, branşlarında aktif görevli 200’ün üstünde çalışan kadro ile Bursa Büyükşehir’in Sportif yüzü Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü…

17.10.1980 yılında 5 branşla faaliyetlerine başlayan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü 2016 yılı itibari ile branş sayısını 20’ye lisanslı sporcu sayısını da 1000 civarından 60.862’lere çıkarmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediyespor bünyesinde bulundurduğu 20 branşta(Atletizm, Atıcılık, Basketbol, Bilardo, Bisiklet, Güreş, İzcilik, Karate, Kano, Kayak, Masa tenisi, Satranç, Jimnastik, Tenis, Voleybol, Yelken, His, Boks, Su Topu ve Yüzme ) altyapıya yönelik spor faaliyetlerine devam etmektedir.  Son olarak 2014 yılı içerisinde Boks ve His branşının faaliyete girmesi ile branş sayısı 20 olmuştur. Branşlarımızda lisanslı ve lisanssız sporcu ve temel eğitim gruplarıyla Okul – Kulüp – Aile İş Birliği içerisinde faaliyet sürdürmekteyiz. Yetiştirdiğimiz sporcularımız Yerel-Ulusal ve Uluslararası müsabakalarda Ülkemizi ve Şehrimizi temsil etmektedirler.

Kulübümüz 20 branştaortalama60.862 lisanslı sporcuya sahip olmanın yanı sıra yıl içerisinde branşlarımızda sportif faaliyetlerde bulundurduğumuz 3.000’e yakın sporcu ile şehrimize hizmet vermekle birlikte, kulüp olarak temel ilkemiz olan gençlerin spora kazandırılması konusunda çalışmalar geliştirilerek sürdürmektedir.

Spor faaliyetlerimizin yanı sıra; Yaz ve Kış Spor Okulları, Yetişkinlere Yönelik Sağlıklı Yaşam, Step-Aerobik programları, Ulusal ve Uluslararası Turnuvalar, Personeller arası Turnuvalar gibi etkinlikleri her yıl düzenli olarak organize etmekteyiz.

Her yıl düzenli olarak yapılan Yaz Okullarımızda 5000 sporcuya, Kış Okullarında 3000 sporcu kursiyere ulaşmakla birlikte 1 yılda ortalama 15.000 gencimize spor faaliyetleri sunulmaktadır. Bu sayılar her yıl artış göstermektedir. Ayrıca spor şenlikleri kapsamında sporu gençlerimize sevdirmek ve yaygınlaştırmak amaçlı büyük spor şenlikleri tertip edilip bu şenliklerde 5000’e yakın hayatında hiç spor yapmamış gençleri spor ile buluşturmaktayız.

Bursa Büyükşehir Belediyespor olarak 2014 yılında başlatmış olduğumuz Büyükşehir Okul Spor Etkinlikleri kapsamında 2016 yılı itibari ile 213.283 öğrencimiz ile 17 ilçede ilçe spor şenlikleri ve fiziksel etkinlik oyun günleri gerçekleştirilmiş olup öğrencilerimize çeşitli sportif malzeme desteği sağlanmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü tüm amatör futbol kulüplerine eşit mesafede kalmak, amatör takımları desteklemek amacı ile haksız rekabet oluşmaması için bünyesinde futbol branşı açmamıştır. Yaptığı futbol sahaları ve tesislerde takımlara ve sporculara sağlıklı spor yapma imkânı sunmaktadır. Büyükşehir belediyesinin yaptırmış olduğu futbol sahalarının aktif olarak kullanımı bedelsiz olarak amatör spor kulüplerine tahsis etmiştir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Belediyespor Kulübü çatısı altında ulusal ve uluslararası alanda derece elde eden sporcu ve antrenörler kulübümüzce Gerek Bursa Büyükşehir Belediyesi gerekse Belediyespor Kulübü tarafından ödüllendirilmektedir.